Hakkımızda

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Konak Şubemize bağlı olarak faaliyet gösteren ADD Özel Gazi Ayşe Altıntaş Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdumuz, İzmir’in Konak İlçesi, Eşrefpaşa Semtinde, 2008-2009 yıllarında, Atatürkçü Düşünce Derneği ile Konak Belediyesi arasında düzenlenen bir protokol doğrultusunda yurt olarak projelendirilip inşa edilerek, 2010/2011 öğretim yılından itibaren hizmet vermeye başlamıştır (03 Şubat 2010 tarihinde açılmıştır).

Atatürkçü Düşünce Derneği İktisadi İşletmesi Konak Şubesi tarafından işletilmekte olan yurdumuz,  adını Kurtuluş Savaşında eşi ve iki oğluyla can pahasına mücadele veren bayan milis Ayşe Altıntaş’tan almıştır.
 
Gazi Ayşe Altıntaş kimdir:
Gazi Ayşe Altıntaş, küçük yaşta evlendiği eşini 1912-1913 Balkan Savaşında şehit verdi. Yunan işgaline karşı İzmir’in köylerinden topladığı atlı mücahitlerle bir süvari müfrezesi kurdu. İki oğlunu da yanına alarak akıncı müfrezeler komutanı Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem  Beyin emrine girdi. Büyük oğlu Demirci bölgesindeki çatışmalarda şehit düştü.1921’de İnönü Savaşlarında çarpışan Ayşe Hanım, küçük oğlunu da orada şehit verdi, fakat yılmadı.13 Eylül 1921 günü zaferle sonuçlanan Sakarya Meydan Savaşında kasığından yaralandı. İyileşince tekrar cepheye döndü. Büyük Taarruzda müfrezesiyle birlikte görev aldı. 9 Eylül 1922 günü İzmir’ in kurtuluşuna kadar diğer milis güçleriyle birlikte sayısız yararlıklar gösterdi, destan yazdı. Gazi Ayşe Altıntaş 27 Ocak 1949 günü kalp yetmezliğinden Ankara’da vefat etti.
 
Atatürkçü Düşünce Derneği Özel Gazi Ayşe Altıntaş Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdumuzun kapasitesi:
Öğrencilerimizin rahat etmeleri düşünülerek yatak sayısı 62 ile sınırlı tutulmuş olan yurdumuz, konforlu, güvenli ve sıcak bir aile ortamı sağlamak suretiyle gençlerimize geleceğe güvenle hazırlanacakları bir ortam sunmaktadır.

Yurdumuz, Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı,  toplumsal sorumluluğunun bilincinde, üretken, araştırmacı, ülke ve toplum sorunlarına duyarlı gençlerimizin yetişmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.


YURDUN FİZİKİ DURUMU VE DONANIMLARI
Yurt binası Deprem Yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş (bodrum + zemin + yedi oda katı) 9 kata; 2’şer ve 3’şer kişilik 28 odaya sahip olup, toplam 62 yatak kapasitelidir.

Ortak kullanım alanlarında sığınak, çamaşırhane, yemekhane, çok amaçlı salon, ziyaretçi ve bekleme salonu, etüt odası, kütüphane ve revir bulunmaktadır.

Bodrum katta jeneratör ve su depoları mevcuttur.

YURT ODALARI
Modern döşenmiş odalarımızda her bir öğrenci için bazalı ortopedik yatak, iki kapaklı giysi dolabı, komodin, çalışma sandalyesi ve koltuğu, çok raflı kitaplık ile sıcak-soğuk havalandırmalı klima, kablolu-kablosuz internet, 24 saat sıcak sağlayan termosifon, banyo ve tuvalet bulunmaktadır.

GÜVENLİK
Yurdun güvenliği bina içi ve dışındaki kapalı devre kamera sistemi ile sağlanmakta olup, yurda giriş 7 gün 24 saat nöbet hizmeti veren yönetim memurlarının etkin kontrolü ile sağlanmaktadır.

YANGINA KARŞI ÖNLEMLER
Binamızda Yangın Yönetmeliğine uygun fiziki alt yapı ile gerekli diğer donanımlar (çift yangın merdiveni, bariyerli yangın kapıları, yangın tüpleri, vana ve hortumları, su deposu, yangın ikaz levhaları v.b.) yanında, binanın ortak kullanım alanlarında, kat koridorlarında ve tüm odalarda ortama uygun ısıya ve/veya dumana duyarlı dedektörlere sahip yangın algılama ve ihbar sistemi bulunmaktadır.

ISINMA
Yurdumuzun ısıtılması ortak kullanım alanları ile odalarda bulunan klima sistemiyle sağlanmaktadır.

TEMİZLİK
Öğrenci odalarının ve ortak kullanım alanlarının temizliği görevli personel tarafından sürekli ve düzenli olarak yapılmaktadır.

VERİLEN HİZMETLER:
 
1- Kahvaltı ve Akşam Yemeği
Yurt ücretinin içinde olmak üzere öğrencilere  açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir. Kurum olarak öğrencinin beslenmesinde kahvaltının önemli olduğunun bilinci içerisinde en iyi  yemek firmalarından hizmet alımı sağlanmaya çalışılmaktadır. Aynı şekilde akşam yemeklerimizi de yemek firmalarından almakta, lezzetli yemeklerimizi öğrencilerimize sunmaktayız.

2- Sıcak Su:
Öğrenciler, odalarındaki banyolarda bulunan elektrikli termosifonlarla 24 saat sıcak sudan yararlanabilmektedir.
 
3-Kablosuz sınırsız internet hizmeti:
Öğrencilere yurdun her bölümünde 24 saat yararlanabilecekleri ücretsiz internet  hizmeti
sağlanmaktadır.
 
4- Çamaşır ve ütü:
Öğrencilere – ücretsiz olarak - kendi çamaşırlarını yıkama, kurutma ve ütüleme olanağı sunulmaktadır.

 
 
 
Pro WEB